Editör

danışmanlık

13-11-2019 20:33:53

Danışmanlık, belirli bir konu hakkında verilen bilgi hizmetidir. Müşavirlik olarak da adlandırılan danışmanlık, çoğu çalışma kurumlarında, yapılan işin konusu ile ilgili olarak da ismi değişmektedir. Örneğin psikolojik ve tıbbi danışmanlık, hukuk danışmanlığı, iletişim danışmanlığı, yönetim danışmanlığı, eğitim danışmanlığı gibi.
Uzmanlık alanlarıyla ilgili olarak kişi ve kurumlara hizmet veren danışmanlık firmalarına veya her türlü firmaya, firmanın vermiş olduğu hizmetle alakalı olarak serbest olarak danışmanlık yapan kişilere ihtiyaç duyulur. Bunun doğrultusunda yapılacak olan iş veya konuyla alakalı olarak danışmanlık hizmetine başvurulur.
Danışmanlık hizmeti almak isteyen kişi veya kurumların öncelikle, danışmanlık hizmeti alacağı kurum ya da kişinin, iş ve sektör hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadığından, daha önce bu konu hakkında hizmet verip vermediğinden, danışmanlık firmasının konuyla alakalı olarak uzman kadrosunun bulunup bulunmadığından ve ön araştırma yapıp, bunları zaman çizelgesi ve rapor halinde sunabiliyor mu gibi konu ve sorulara titiz bir şekilde araştırmalı ve dikkat etmelidir.
Günümüzde danışmalık gerek kişisel gerek iş hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Ancak bu hizmeti vermek ise çok kolay değildir. Danışmanlık firmaları çok büyük alt yapı ve hemen hemen her konu hakkında bilgi birikimine sahip olmalıdır. Danışmanlık hizmeti, hizmet verilen kişiye ya da kuruma konuyla alakalı olarak bilinenleri değil bilinmeyenleri anlatmalı ve konu hakkında doğru şekilde yönlendirmelidir.
Danışmanlık Türkiye'de en zor sayılabilecek mesleklerden bir tanesidir. Hizmet sektöründe olduğundan dolayı insanlar danışmanlık hizmetinde somut bir şey göremediklerinden dolayı bir şey anlamazlar. Ülkemizde insanlar girdikleri işlerde veya herhangi bir konu hakkında her şeyi bildiklerini düşündükleri için danışmanlık hizmetinden yararlanmayı ve bunun için para harcamayı gereksiz bulurlar. Ancak, yapılan iş veya konuyla ilgili yetersiz bilgi ve donanım eksikliğinden doğan başarısızlıklardan sonra bunun farkına varılması çok sürmez ama iş işten geçmiş olur.
Danışmanlık, verme veya akıl verme işi değil konuyla alakalı olarak bilgi sahibi olmak ve insanın kendini yenilemesi ve kendini donatmasıdır. Danışmanlık hizmetinden yararlanan kişi veya kurumlar yaptıkları iş ile ilgili olarak gerçekleri duyar ve iyi bir danışma hizmetinin gerekleri yerine getirildiğinde paralel olarak konuyla alakalı olarak doğru bilgileri ve yönlendirmeleri alır ve gerekli olan atılımları yapar.

örneğin bursa da psikolog veya psikolojik danışmanlık konusunda

Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yap Yada Ücretsiz Kayıt Ol