Editör

basım yayın

13-11-2019 20:35:39

Basım - Yayın sektörü değişen ve gün be gün globalleşen Dünya'nın olmazsa olmaz iş kollarından biri haline gelmiştir. Her gün binlerce kitap dergi basılmakta basılan bu yayınlar çeşitli kitap mağazalarına dağıtılmaktır. Sektör çalışanları özellikle kitap, dergi ve süreli yayınların basılması ve yayınlanması aşamasında görev yapmaktadırlar. Yayının yazardan çıkıp okuyucuyla buluşuncaya kadar tüm süreçleri ayrı ayrı bu sektörün çalışanları tarafından yürütülür ve düzenlenir.
Son yüzyılda iyice gelişen ve teknolojinin gelişmesiyle farklılaşan bu sektör özellikle siyasi ve ekonomik yayınların kamuyla buluşturulması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca çeşitli firmaların tanıtım reklamları yine bu sektör yoluyla yapılmaktadır. Basım - Yayın bölümü mezunları, bu konuya ilgi duyan ve bu sektörde çalışmak isteyenler, kitap ve dergi yayıncılığının yanı sıra basın organlarının her biriminde; gazetelerde, radyo ve televizyonlarda, özel basım kuruluşlarında hatta sosyal medya haberciliği veya takibi sektöründe çalışabilirler.
Bunun yanı sıra bu sektör, sayfa tasarımı ve editörlük gibi meslekleri de kapsamaktadır. Genel olarak bu sektörde çalışmak isteyenlerden kültürel ve teknik düzeyde yetkinliğin yanında gündemi iyi takip edebilme özellikleri de aranmaktadır. Sektörde çalışacak kişi gündemin her an değiştiğini ve yoğun tempoda çalışacağını bilmelidir. Çünkü bu sektör yalnızca mesai saatleri içerisinde değil günün her anı sektör çalışanları tarafından uğraş gerektirir. İletişim fakülteleri mezunları bu sektörde rahatlıkla iş bulabilirler.
Ancak son yıllarda iletişim fakültelerinin yaygınlaşması ve mezun sayısının artmasıyla birlikte sektörde iş bulma olasılıkları da düşmeye başlamıştır. Ancak iş sahibi olduktan sonra bu sektörde yükselmek de kolaydır. Sektörün çalışma alanı çok geniş olduğu için kesin olarak çalışma çizgilerini belirlemek de zordur.
Gazetecilik, basım, dağıtım sektörlerine ilgi duyanlar 5N 1K (ne, nerede, ne zaman, neden, nasıl, kim) sorularına cevap arayanlar, fotoğrafçılık ve tasarım konuları ile ilgilenenler, yoğun tempoda çalışma hayatına ayak uydurabilecekler ve gündemi yakından takip etmekten hoşlananlar bu mesleği tercih edebilir ve bu sektörde uzun vadede kariyer hedefleyebilirler. Ayrıca bu alanın mezunlarının tekniker olarak devlet kurumlarında ve diğer özel kuruluşlarda da çalışabileceği unutulmamalıdır.

Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yap Yada Ücretsiz Kayıt Ol