Editör

artistik buz pateni

13-11-2019 20:36:17

BUZUN YILDIZLARI

Çelik kızaklı özel ayakkabılar, -30 derecelik bir buz pisti ve üzerinde kendisini buzun büyüsüne kaptırmış müzik eşliğinde dans eden bir sporcu… Yüzyıllardır buzun üzerinde yapılan artistik buz pateni sporunu bu şekilde özetleyebiliriz. Peki, bu sporun tarihçesini, nasıl yapıldığını, neler kazandırdığını ve daha hakkında birçok şey öğrenmek ister misiniz? O halde gelin artistik buz pateni sporunun doğuşuna bir göz atalım.
Buz pateninin ana branşlarından biri olan Artistik Buz Pateni Sporu geçmişten günümüze yaş sınırı tanımadan zamana, mekâna ve tüm zorluklara rağmen tarih boyunca kendinden söz ettirmiştir. Artistik buz pateni sporunun ortaya çıkışını araştırıyorsak eğer işe bu sporun temel aracı olan patenin kökeninden başlamak gerekir.
Tarihte ilk olarak 12. Yüzyılda Londra’da köylülerin at kemiğinden yapılan patenlerine rastlanmıştır. Sonraları yapılan arkeolojik kazılarda başta İskandinavya, Kazakistan, Hollanda ve İsviçre’de pek çok kemik patene rastlanmıştır. Tabi ki bu dönemlerde kullanılan patenler daha çok eğlence ve ulaşım amaçlı olmuştur.14. yüzyılın başlarına gelindiğinde insanın doğasından gelen güzellik-sanat anlayışı onun buz pateninde peşini bırakmaz ve zamanla artistik buz pateni sporu ortaya çıkar. Fakat ne yazık ki beklenen figürleri kemikten patenlerle yapmak mümkün olamamıştır. Bu sebeple zamanla kemik patenlerin yerini figürleri daha kolay kullanabildikleri çelik patenler alır. Yeni patenlerin ortaya çıkışıyla birlikte buz patenine ahenk, uyum ve zarafet gelir.
Dışarıdan bakıldığında seyircilerini adeta göz hapsinde tutan ve büyüleyen bu sporu yapmak aslında hiç de kolay olmayacaktır. Buz üzerinde ayakta kalmak bile bu kadar çaba gerektirirken bu artistik figürlerle süslemek için yoğun çalışma, azim ve sabır gereklidir. Eğer düşmekten ve canınızın yanmasından korkuyorsanız topuklarınızın üzerinde tereddüt etmeden 180 derecelik bir dönüş yapın ve pistten uzaklaşın. Çünkü asaletiyle beraber aynı zamanda cesareti de barındıran bir sporla karşı karşıyasınız.1783 yılında ortaya çıkan Philadelphia’lı sanatçı Benjamin West bu cesaret ve başarı örneklerinden biridir.
Peki, bu sporun nasıl yapıldığını, hareket mekanizmasını hiç merak ettiniz mi? Buzda kayarken esasında ince bir su tabakası üzerinde gidersiniz. Bu durumda patenlerin buza basınç uygulaması ve uygulanan basınçla buzun anlık olarak erimesi sayesinde gerçekleşir. Basınç ortadan kalktığında su tekrardan buza dönüşür. Patenci buz üzerinde bu sistem dâhilinde hareket eder.
Günümüzde artistik buz pateni sporu dünya çapında ün yapmıştır ve hemen her ülkede kurslar verilmekte, yarışmalar düzenlenmektedir. Sizlerde bu spora ilgi duyuyorsanız ülkemizde de başta İstanbul, Ankara, Erzurum, Kocaeli ve İzmir gibi pek çok şehirde bulunan Türkiye Buz Pateni Federasyonu’nun kontrolündeki buz pistlerinde çalışmalar yapabilirsiniz.
Kurslara başlayabilirsiniz hatta yarışmalara katılabilirsiniz halde daha fazla beklemeyin! Belki de hayatınızın sporunu bulmuşsunuzdur.

Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yap Yada Ücretsiz Kayıt Ol