Editör

araba nasıl alınır

13-11-2019 20:37:27

Araba almak iki kere düşünülerek yapılması gereken işlerden biridir. Peki, nasıl araba alınır ve araba alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Özellikle ilk defa araba alacak olan insanlar için bu ve benzeri soruların yanıtları çok önemlidir.
Araba almayı düşünüyorsunuz. Araba almadan önce belirlemeniz gereken en önemli konulardan ikisi bütçeniz ve kullanım amacınızdır. İş amaçlı da kullanabileceğiniz bir araba mı yoksa ailenizle kullanacağınız geniş ve rahat bir araba mı? Şehir içi mi kullanacaksınız, şehirlerarası mı? Kullanım amacınızı belirledikten sonra sıra bütçenize uygun bir araba bulmaya geliyor.
Sadece arabanın fiyatını değil sigorta, bakım, akaryakıt gibi masrafları da düşünmelisiniz. O yüzden arabanızda sadece istediğiniz özelliklere ağırlık vermelisiniz. Aksi durumda kullanmadığınız özelliklere sahip bir arabanız olabilir. Örneğin teknolojik donanımlar ve yüksek hız gibi özellikler sizin için çok önemli olmayabilir.
Sıfır bir araba alabilir veya bütçeniz izin vermiyorsa ikinci el bir araba alabilirsiniz. Sıfır bir araba almak hem evrak işleri hem de güven açısından daha rahattır. İkinci el bir araba alacak iseniz dikkat etmeniz gereken daha çok konu olacaktır. Araba Nasıl Alınır konusu kimileri için en zor konulardan birisidir. Araba alırken hangi belge ve evrak işleri yapılır, evraklarımda bir sorun çıkar mı gibi birçok soru.
Eğer sıfır bir araba alıyorsanız bu konu canınızı pek sıkmaz. Tatlı bir telaşın ardından arabanıza sahip olursunuz. İkinci el bir araba alıyorsanız devir işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için noter ve emniyet müdürlüğünden bilgi alabilir veya daha önce araba almış ya da bu işlerden anlayan bir tanıdığınız varsa ondan yardım alabilirsiniz.
Araba alırken çok kullanılan yöntemlerden birisi kredi çekmektir. Nakit ödeme, çekilişle vb. yöntemler de kullanılmaktadır. Eğer kredi ile araba alacaksanız kesinlikle ödeme gücünüze dikkat etmeli, sıkıntı açacak kadar fazlasını almak isterseniz iki kere düşünmelisiniz. Nakit ödeme herkesin istediği bir yöntem olduğu için her zaman birikim yapmakta yarar vardır. Bu sayede arabanın ödemesinin bir bölümünü veya tamamını nakit yapabilirsiniz.
Çekiliş ile araba alım yönteminde ise önden bir miktar peşin ödeme yapılmakta ve kalan kısmı taksitlere bölünmektedir. Çekiliş ile araba almanın avantajlarından biri, kredi ile alırken ödediğiniz faizlerin bu yöntemde olmayışıdır. Ancak bu yöntemle araba alımında sıranın size gelmesini beklemelisiniz. Sıra size gelene kadar şirket iflası gibi sizi zor duruma düşürecek şeyler yaşamamak için gerçekten güvenilir olduğunu anlamadan bu tür şirketlere para yatırmayınız.
İkinci el bir araba alacaksanız, arabayı satan kişiyle mümkünse yüz yüze görüşün ve arabayı kendiniz bir ustaya götürerek arabayla ilgili her şeyi öğrenin. Arabayı kontrole götürürken yıkatmanız arabanın içine su sızıntısı olup olmadığını anlamanızda yardımcı olabilir. Belgelerde de bir sorun yoksa istediğiniz arabayı daha düşük bir fiyatla almış olursunuz.
Araba aldıktan sonra pişmanlık yaşamamak için almadan önce kesinlikle iyice araştırmalısınız. Mümkünse telefonla değil de bayileri gezerek yüz yüze görüşmeler yapın. İkinci el bir araba alacak iseniz aldığınız kişi ya da kurumun güvenilirliğinden emin olun. eğer ikinci el araba alacaksanız araba alırken parayı ödemeden önce noterde aracın rehin'i var mı ve satışa engel bir durumu bir borcu var mı diye mutlaka sorun. Rehin kaldırmak için rehini koyan kişinin de notere gelerek rehini kaldırdığını belirtmesi gerekir. Rehin kaldırma işleminden sonra aracı hemen alamazsını. trafik tescil bürosuna gidip rehini kaldırmanız gerekecektir. aracı üstünüze aldığınızda zorunlu trafik sigortasını yaptırarak trafik tescil şubesine tekrar gidip araç ruhsatınızı hemen alabilirsiniz.


zorunlu trafik sigortası yaşadığınız yer, yaşınız, aracınızın yaşı, modeli, daha önce kaza yapıp yapmadığınız gibi değişkenlere göre artış gösterecektir.
Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yap Yada Ücretsiz Kayıt Ol