Yönetici

bir efsane, cpanel

08-12-2019 13:20:08

cPanel veya WHM, Linux tabanlı sunucuların efsanevi yönetim sistemidir. Karmaşık kontrol sistemlerini basit grafiksel bir arayüzle sade bir şekilde kullanılmasını sağlamıştır.

cPanel tek bir alan adı yönetimi kısmı olsa da WHM yani Web Host Manager sınırsız alan adını barındırabilecek internet sitesi barındırma yöneticisidir.

cPanel CentOS, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) ve CloudLinux İşletim Sistemlerinde çaışmaktadır.

Uygulama olarak Apache, PHP, MySQL, PostgreSQL, Perl ve BIND (DNS) içermektedir.

E-posta tabanlı destek olarak , POP3, IMAP ve SMTP servislerini içerir.

cPanel'e 2083 portundan yani alan adı sonuna : ekleyip 2083 yazarsanız giriş paneline erişirsiniz WHM'e ise :2087 portundan erişilmektedir.

cPanel'in bir kaç yıldır en büyük artısı ise ücretsiz SSL lisansı sağlamasıdır.

cPanel Houston'da yani Texas'da kurulmuştur. İlk başta Speed ​​Hosting isimli bir firma için yönetim paneli hazırlamak amacıyla kurulmuştur. Genel olarak John Nick Koston tarafından yazılmıştır.

cPanel versiyon 3 1999'da piyasaya sürülmüştür.

20 Ağustos 1018'de cPanel Oakley Capital tarafından satınalındı.

cPanel WHM, Apache, PHP, MySQL, Exim, FTP ve ilgili yazılım paketlerine otomatik olarak yükseltme uygulayarak, bazı yazılım paketlerini temel işletim sisteminden ayrı olarak yönetir. Bu, bu paketlerin güncel tutulmasını ve WHM ile uyumlu olmasını sağlar.

Microsoft Server da 2011'de cPanel'i desteklemeye başlasa da sonrasında güncellemelerin devam etmemesiyle proje askıya alındı.

27 Haziran 2019'da cPanel tartışma yaratacak bir fiyat politikasına geçti. Yeni fiyatlar bir çok kullanıcısına çok yüksek geldiğinden bir çok tepki oluştu.

cPanel tarafımca an itibarı ile rakipsiz bir web sitesi yönetim sistemidir. Fiyat artışı devam ederse ben dahil bir çok kulllanıcı farklı alternatiflere geçmeyi düşünecektir.


Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yap Yada Ücretsiz Kayıt Ol