Editör

kötü düşünceler nasıl bastırılır?

28-05-2020 00:49:22Kötü Düşüncelerden Kurtulmak 

Sizin de bildiğiniz gibi vücudumuzda en çok enerji tüketen organımız beyindir. Beyin de enerjisini yoğun olarak düşüncelerimiz için ayırmaktadır. Hal böyle olunca beynini daha verimli kullanmak isteyen kişilere ve daha az zihinsel yorgunluğu arzulayanlara bir fırsat doğmaktadır. 

Öyle ki bu düşüncelerin bir kısmını bastırarak daha sağlıklı bir ruh haline ve düşünce yapısına sahip olabiliriz. Hatta bir süre sonra bu düşünce tarzı bizlere istediğimiz her şeyi sunabilir ve bununla beraber daha iyi bir hayat yaşamamızı da sağlayabilir. Abartılı olduğunu mu düşünüyorsunuz? 

Öyle olduğunu söylemeyi çok isterdik, ama düşüncenin gücü gerçekten hafife alınmayacak kadar çok.. Hatta insanların karakterlerini ortaya koyan şeylerden birisi de düşünceleridir. O zaman bu konu hakkında daha çok konuşalım ve bilgilenelim. 

Sizin için araştırdık ve kötü düşünceler nedir, kötü düşüncelerden kurtulmak için yapılması gerekenler ve kötü düşünceleri uzaklaştırma egzersizleri konularını bu içeriğimizde derledik. Hepinize keyifli okumalar. 

 

Kötü Düşünceler Nedir?

Düşünceleri sürekli manipüle eden, hayat kalitesini düşüren ve herhangi bir işe odaklanmamıza engel olan düşünce tarzı denilebilir. 

Kimi zaman gece uyumaya çalışırken aklımıza gelenlerden ibarettir kimi zaman ise konsantrasyon isteyen bir işi yaparken çıkagelir. Sonuç olarak yaptığımız işe odaklanmamızın önüne geçer ve o işi istenen verimde yapmamızı önlediği gibi çok daha uzun sürelerde bitirilmesine neden olur. 

Ama diğer yandan tamamen konsantre olunarak yapılan bir iş çok daha kısa sürede ve en iyi şekilde yapılabilir. 

Mesela ders çalışmak isteyen iki genç düşünelim. Birisi günde dört saat ders çalışıyor olsun diğeri ise 2 saat. Sizce hangisi daha başarılı olur? Bunun cevabını verebilmek için hangisinin derse odaklandığını da bilmek gerekir. 

Eğer günde 2 saat çalışan öğrenci diğerine oranla derse tamamen konsantre oluyorsa çok daha fazla başarılı olma olasılığı vardır. Çünkü o beyninden geçen bütün düşünceleri bastırmış ve kendisini tamamen işine adamış durumdadır. Haliyle daha başarılı olması kaçınılmaz. 

Diğer yandan günde 4 saat çalışan ve ders esnasında sürekli hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olayları ve diyalogları düşünmesi onun kendisini derse vermesini engelleyecektir. Netice itibari ile günde 4 saat çalışmış gibi görünecek ama diğer öğrencinin iki saatte aldığı verimi alamayacaktır. 

Bu yüzden kötü düşünceler insanı hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak yorgun düşürür. Kişiyi iş yapıyormuş gibi sürekli meşgul olarak gösterir ama işe odaklanamadığı için hiçbir görevi tam anlamı ile bitiremez. Hali ile kişinin görev bilinci gelişmez. 

 

Kötü Düşüncelerden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle kötü düşünceler kurtulmak için bilinmesi gereken bir şey vardır. Aklınızdan geçirdiğiniz şeylerin %99,99’u asla gerçekleşmeyecektir. Çünkü beynimiz hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olayların veya eski diyalogların alternatiflerini üretir. Bu şekilde sürekli meşgul olarak bizleri yorar. Eğer daha kaliteli bir hayat istiyorsanız düşüncelerinizi kontrol altına almayı da öğrenmek zorundasınız. Nitekim düşünceler zaman içerisinde kişinin karakterini belirleyebilmektedir. Buna verilebilecek en iyi örnek ise sürekli olumsuz düşünen insanların hayatlarıdır.

Düşünün bakalım çevrenizde bunlara benzer mutlaka birileri vardır. Onun yanında iken sürekli diken üstünde, kötü bir ruh halinde ve her an başınıza bir şey gelecekmiş gibi hissediyorsunuz değil mi? Bu çok doğal. 

Yapmaya çalıştıkları şey tam olarak bu. Her ne kadar istemsizce yapmış olsalar da nitekim bu tür insanlar çevrelerine her zaman böyle olumsuz enerjiler yayarlar. Bu yüzden olumsuz düşüncelerden kurtulmakistiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bu tarz insanlardan kendinizi izole etmektir. Siz işe başlayınca devamının da kendiliğinden geldiğini göreceksiniz.

 

Kötü Düşünceleri Uzaklaştırma Egzersizleri

Kötü düşünceleri uzaklaştırma tıpkı diğer gelişim konuları gibi zaman almaktadır. 

Teknoloji hayatımıza her ne kadar faydalı olduysa da kötü yanları da mevcuttur. Bunlardan birisi de insanlarda anlık haz duygusunu aşılamasıdır. Yani istenilen herhangi bir şeye hemen o dakika ulaşılmak istenmesidir. 

Ama ne yazık ki bu tür konularda anlık haz pek mümkün olmamaktadır. Çünkü gelişim zaman alan bir olgudur.  O yüzden beynimizi eğitme, onu olumsuz düşüncelerden arındırma ve daha iyiye evirme konularında sabırlı olmamız gerekir. 

Yapılacak egzersizlere gelecek olursak oldukça basit şeylerdir. Öyle ki yapmanız gereken tek şey düşünmemek. Evet, bu kadar basit. 

Demek istediğimiz şey şu; aklınıza kötü bir düşünce geldiği zaman onu bir alev gibi harlamak yerine yaptığınız işe odaklanın ve derin derin nefes alın. Bu sayede zihninizi yaptığınız işe konsantre etmiş olacak, haliyle olumsuz düşüncelerden de kurtulacaksınız. 

Aklınıza ne zaman kötü bir düşünce gelirse hemen dikkatinizi başka bir yana çekin. Ve her şey de bir güzellik arayın. 

İnanın bu şekilde çok daha kaliteli bir hayat süreceksiniz. Çünkü hayatınızdan olumsuz düşünceleri atınca hayalleriniz ve hedeflerinizle baş başa kalıyorsunuz. 

Kötü düşünceler olmadığı için onları gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz güce ve motivasyona da sahip oluyorsunuz. Kısaca hayalleriniz uğruna çalışmak sizin için kaçınılmaz oluyor. Bunu kim istemez ki!

 

Ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Onu nasıl yapacağınızı da biliyorsunuz. O zaman hemen işe koyulun ve elinize bir kâğıt kalem alarak her zamanki gibi hedefinizi yazılı hale getirin. 

“Bundan sonra olumsuz düşünmeyeceğim ve aklıma ne zaman kötü bir düşünce gelirse onu hemen bastıracağım” gibi. 

Bu veya buna benzer bir metni yazmanız ona inanmanızı sağlayacaktır. Haliyle uygulamaya geçirmesi daha kolay olacaktır. Diğer türlü “bu burada kalsın, ileride uygularım” demekten öteye geçmez. O zaman kaleminizi alın ve hedefinizi yazılı hale getirin. Hepinize sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir hayat dileriz. 

Cevap Yazabilmek İçin Giriş Yap Yada Ücretsiz Kayıt Ol