Budizm'de İnanış

Yayınlanmış 0 Yanıt 129 Ziyaret 2020-10-26 00:14:12 Budizm


Budizm’de İnanış


Budizm’de Buda’ya sığınırım, bekar rahipler topluluğuna inanırım anlayışı hakimdir. İsimleri Shangay’ dır. Buna inanmayan bir insan Budist olamaz ve Budizm’e inanmak için budaya sığınırım Şanghay’a inanırım demek gerekir. Budizm ‘de rahip ve rahibeler evlenemezler.


Budizm’ de kutsal yerlere Wihhara denir. Budistler Ruh göçüne inanırlar. Wihara’ da rahipler yaptıkları hataları itiraf ederek benliklerini temizlerler. Budizm’de bir kurtarıcı bekleme inancı vardır her dinde olduğu gibi. Bu kurtarıcılar Metteya veya Maitreye’ dir. İnançlarına göre Metteya tüm dünyayı düzeltecek Buda’ nın tamamlayamadığını tamamlayacaktır.


İbadet mabette yapılır. Mabedler’in adı Sutupadır. Stupaların helezon yapısı vardır. İbadet için genelde mabede giren Budistler, Buda’nın heykeline çiçek ve tütsüyle yaklaşır. Budistler kendi evlerinde de bir köşede korudukları Buda heykeline de ibadet ederler. Her evde Buda’yı simgeleyen raflar vardır.


Budizm’in kutsal ziyaret yerleri;


1. Budanın doğum yeri Lumbin


2. Aydınlanma yeri Bodhi Gaya


3. Buda’ nın ilk vaaz verdiği park Sarnarth’da


4. Buda’nın öldüğü Uttar Prades şehri,


5. Ganj nehri yeri Lumbin


İbadetin özü ruh göçünden kurtulmaktır. Belirli bir ibadet ve duanın söz konusu olmadığı Budizm’de, Buda tanrı gibi görülmüştür ve ibadetin temeli olmuştur. Buda’ya dua edilmekte ve ondan bir şeyler istenmektedir.


Tapınağa giden her Budist insan Buda’nın heykelinin önünde diz çöker, avuçlarını birleştirir ve ellerini yüzünün önünde tutar, alnını yere koyup ibadette bulunur. Çiçek, meyve, sebze sunar. Işık, ateş ve mum yakıp düşünceye dalarak ibadetini tamamlar.


Budizm’de rahipler sabah kalkar ve kısa bir duadan sonra günlük yiyeceğini toplamak için dilenirler ve yiyeceği sadaka tasına biriktirdikten sonra manastıra geri dönerler. Rahipler günlerini kitap okuma, meditasyon ve dua ile geçirirler. Budizm’in kurallarına uymayan rahip geçici veya sürekli olarak Şanghay’dan çıkarılabilir, aynı zamanda kendi isteğiyle de ayrılabilir. Rahipler evlenebilir ancak rahip ve rahibe evlenemez.


 Budistler arasında rahipler ile rahip olmayanlar ayırımı vardır. Önceki hayatında rahip olanlar hariç kimse Nirvana’ya eremez. Budistler dua ederken dua tekerleği veya tespih kullanırlar. Bu tekerleklere çakra denir. Tespih, Budist ibadetinde büyük bir yer tutmaktadır. Rahipler sol bileklerine tespih takmakta ve ibadet esnasında bu tespihleri ellerine alarak Buda ile bağlantı kurmaktadırlar. Budistler ölülerini yakarlar. Ancak herkesin ölüsünü yakmazlar. Çocuklar ve fakirlerin cesetleri gömülür, zenginlerin ölülerini yakarlar. Yakılmayan cesetler açık alanlara konulur, cesetler vahşi hayvanlarca parçalanırsa ya da bozulursa rahiplerin bu durumdan ibret almaları istenir.


Buda’nın sözleri olan ve en eski Budist kutsal kitabı sayılan Üç Sepet üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar;


1. Disiplinler Sepeti


2. Vaazlar Sepeti


3. Doktrinler Sepeti


Buda’nın heykelleri, Buda’nın külleri ve diğer hatıraları, Budist azizlerin cesetlerini ve kişisel eşyalarını içeren ibadet yerleri Budistler tarafından kutsal kabul edilir. Yasa tekerleği; üç mücevher, lotus çiçeği ve renkli tekerlek bu dinin sembollerindendir.


Budizm inancında çok kullanılan kutsal sözler vardır. Bunlara ilerideki yazılarımızda değineceğiz. Buda’nın doğduğu yer aydınlanmaya ulaştığı incir ağacının altı, ilk vaazını verdiği yer, öldüğü yer kutsal kabul edilir ve buralara ziyaretin Nirvana’ya ulaşmasına yardımcı olacağına inanılmaktadır.

Toplam Oy: 0


Paylaşmak önemsemektir, konuyu arkadaşlarınızla paylaşın.


Yanıt vermek için Giriş Yap a tıklayın. Üye değilseniz buraya buyrun: Kayıt Ol.

loading...