Deprem ve Tevekkül

Yayınlanmış 0 Yanıt 712 Ziyaret 2020-11-02 19:39:48 İslamiyet


Erzincan depreminden sonra torunlarıyla birlikte İzmir'e yerleşen ve orda kendi yaptığı binada torununu kaybeden Müteahhit haberlerini duymuşsunuzdur.

Türkiye'de inşaat sektörünü az çok bildiğim için konuyu detaylı araştırmadım. Veriler zaten kısıtlı. Kimsenin günahını da almak doğru olmaz.

Deprem İzmir Seferihisar'da oldu. Orada yıkılan bina yok. Yıkılan binalar daha çok kumluk zemin üzerine inşaa edilmiş 1999 öncesi binalar. İzmir MMO'nun raporuna göre imarları da inşaat tarihlerinden çok sonra alınmış.

Bana göre burada bir çok sorumlu ve malesef sorunlu var. 

Malzemeden çalan müteahhitler, aç kalmamak için asgari ücret denebilecek fiyatlara çalışmak zorunda kalan mühendisler veya şantiye şefleri, kaba inşaat bitikten sonra kirişleri, taşıyıcı sütunları, temelleri delen koskoca lağım borusu veya elektrik kablosu geçiren elektrik veya mekanik tesisatçıları ve en korkutucusu dükkanına yer açmak için taşıyıcı kolon kesen ufak esnaf.

Biraz dışarı çıkarsak, imar afları, yapı denetim işini yapan firmalar ve en önemlisi yapı denetim işini özel şirkete veren devletimiz. Ucuz çelik, çimento, kum kullanımı, az veya hatalı demir kullanımı.

Biraz daha çıkalım. Kayalık olmayan mıcır zeminlere ev yapılmasını müsade eden, ruhsat veren belediyelerimiz.

Bir binanın yıkılması için o kadar neden var ki...

Konyada, İstanbulda durup dururken çöken binalar varken 6.9 gibi bina yıkımı beklenmeyecek bir depremde binanın yıkılması bana Allah'ın takdiri gibi gelmiyor. Şöyle şüphesiz olan her şey Allah'ın takdiri, ol demesi ve olması buna kimsenin itirazı yok. İtiraz edilecek konuşulacak o kadar çok konu varken Allah'ın takdiri diyip konunun örtülmesi.

Yanılgı şurada. Her şey Allah'ın takdiri. Bunda kimsenin şüphesi yok. O ol der ve olur. Buna itiraz eden yok. Tevekkül veya kaderi yanlış anlamayla ilgili bir çok hikaye var. 

Piyango çıksın diye sürekli dua edip bilet almayan Temel var mesela. 

Allah verecekse rızkımı verir diyip dağa çıkan zaat var. Bu kişiler kader ve tevekkül olayını tamamen yanlış anlamış kişiler. Tıpkı yıkılan binalara Allah'ın takdiri diyen kişiler gibi. Deprem Allah'ın takdiri evet. Yıkılan binalar başka bişey. İnsan depremi engelleyemez. Ne yaparsa yapsın engelleyemez ama binanın yıkılmasını engelleyebilirdi. Sadece işini doğru yaparak engelleyebilirdi hemde.

Konumuza geri dönelim, yukarıda saydığım bir binanın yıkılması için 10'larca insan hatası neden varken konuyu alın yazısına bağlamak problemlerin üstünü örtmek demektir. Kul bir bakıma kendi yaptığı hata için Allah'ı suçlamamalıdır. Bu büyük bir yanılgı ve yaratana haksızlık olur.

9 Şiddedinde bir deprem olsaydı ve binalar yıkılsaydı Allah'ın takdiri, Allah sabır versin Allah günahlarını affetsin konusuna katılırdım fakat 6.9 şiddetinde bir depremde yıkılan bu kadar bina ve durup dururken yıkılan binaları da düşünürsek konu tamamen insan hatasıdır. 

Sorumlular elbette cezalandırılmalıdır fakat daha da önemlisi yapıları devlet denetlemelidir. Tüm inşaat süreci fotoğraf ve video ile kaydedilmeli ve en az 15 sene saklanmalıdır. Bunun hiç bir maliyeti yoktur. (Mevcut maliyetlere kıyasla) Bu işi yapanlar bu kanıtlarla yargılanmalı ve gereken ceza verilmelidir.

Allah'ın takdiri diyerek konuyu kapattıkça ve daha fazla sorgulamadıkça, düşünmedikçe önlemler alınmadıkça bu problemler tekrarlayacaktır. Malesef deprem bölgesindeyiz ve bir çok bölge riskli.

Mantıklı hiç bir insan bu Allah'ın takdiri değildir demiyor. Konuyu saptırmayalım lütfen. Bakın şu şu şu şu nedenler yüzünden bu binalar yıkıldı, buna önlem almalı ve suçluları cezalandırılmalı.. Aksi halde bu ölümleri daha çok yaşarız diyor bu insanlar.

Diğer yandan İzmir'in gavur olduğu için depremden etkilendiği veya deprem buraya geliyordu dua ettim Allah doğuya gönderdi Van'da deprem oldu şeklinde düşünen insanlar da var. O kişilerin buraya gelip buraya kadar okuyacaklarını düşünmediğim için fikirlerimi dile getirmiyorum. Allah ıslah etsin diyorum.

Tevekkül insanın elinden geleni yaptıktan sonra Allah'a güvenmesidir. 

Saygılar


Toplam Oy: 1


Paylaşmak önemsemektir, konuyu arkadaşlarınızla paylaşın.


Yanıt vermek için Giriş Yap a tıklayın. Üye değilseniz buraya buyrun: Kayıt Ol.

loading...