İslami ve ticari sigorta nedir?

Yayınlanmış 0 Yanıt 669 Ziyaret 2020-10-26 00:44:58 Soru Cevap

İslami ve Ticari Sigorta Nedir?


Günümüzde ekonomik açıdan, serbest piyasa ekonomisi en makul ve en kullanışlı ekonomi olarak görünmektedir. Ancak çoğu zaman serbest piyasa ekonomisi toplumları da ezen hatta çoğu zaman alt tabaka ve orta tabaka kesimi de sömüren bir ekonomiye dönüşmektedir. Bundan asırlarca önce cahiliye devrinde bu sistem hatta bu sistemin daha serti bir kapitalist sistem hakimdi. Son Peygamber olarak dünyaya teşrif eden Peygamber Efendimiz (SAV.) bu sistemi eşitlik, hakça düzen ve adalet yönlerinden değiştirdi. Bu yaşanan değişim sonucu İslam ekonomisi ortaya çıktı. Ve aynı zamanda İslam ekonomisi ile ticari ekonominin günümüze kadar gelecek çekişmeli süreci başladı. Bu süreçten tabi ki sigorta sistemleri de nasibini almıştır.


İslami Ve Ticari Sigorta Arasındaki Farklar


İslami sigortanın diğer adı tekaful’dür. İslami usullerde sigortacılık faaliyeti yürüten sigorta şirketi; islami esaslara göre hareket eder. Normal ticari faaliyetlerle faaliyet yürüten sigorta şirketi islami esaslara göre hareket etmek zorunda değildir. İslami sigorta faaliyeti yürüten şirketlerde karşılıklı dayanışma esastır. Ancak normal sigorta faaliyeti yürüten ticari sigortalarda ticari faktörler ve ticari çıkarlar esastır. İslami sigorta da faiz, kumar ve şüphe yoktur. Ticari sigortalarda faiz, kumar ve şüphe mevcuttur. İslami sigortalarda katılımcı tarafından ödenen primler, güvence altına almak amacıyla Tekafül Fonunda saklanmaktadırlar. Normal klasik sigortalarda da katılımcıların ödediği primler riskleri karşılığında klasik sigortaların kendisine aittir. İslami sigorta şirketleri mevcut yasaların yanında Şeri Denetleme Kurulu yasalarına tabidir. Ancak klasik ticari sigorta şirketleri de normal yasalara tabidir. İslami sigortalarda Tekaful Fonu ile sermayedarların arasında tam bir ayrım vardır. Normal klasik sigortalarda da ayrım yoktur, direk sigorta şirketine ödeme yapılır. İslami sigortalarda tekaful fonlarındaki fazlalıklar sadece katılımcılar arasında dağıtılır. Klasik sigortalarda da bütün fazlalıklar ve karlar sermayedarlara aittir. İslami sigortalarda katılımcıların ödedikleri miktarda açık bulunursa, islami sigorta fonunun görevlendireceği yetkili katılımcıya faizsiz borç sağlar. Ancak klasik sigortalarda klasik sigorta şirketi bütün riskleri üstlenir. Katılımcıların ve hissedarların birikimleri İslami kurallara uygun yatırımlarda kullanılır. Klasik sigortalarda kullanılacak fonlara İslami kurallara uygun olarak kullanılması zorunlu değildir. İslami sigorta şirketlerinde kurulan reasürans şirketleri islami prensiplere göre çalışması gerekiyor. Ama klasik sigorta şirketlerinde reasürans şirketleri islami prensiplere göre çalışmak zorunda değildir. Her iki sigorta türünün aralarındaki farklar bu şekildedir.


Sonuç


Ülkemizde her iki sigorta türü de uygulanmaktadır. Her iki sigorta türü de kendisine göre uygun ve kazançlıdır. Ancak klasik sigorta katılımcıları mali açıdan sömürürken, İslami sigorta katılımcıları maddi yönden korumaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde İslami sigorta toplumun en iyi şekilde menfaatini korumaktadır.

Toplam Oy: 0


Paylaşmak önemsemektir, konuyu arkadaşlarınızla paylaşın.


Yanıt vermek için Giriş Yap a tıklayın. Üye değilseniz buraya buyrun: Kayıt Ol.

loading...